Imieniny: Bony, Horacji i Jerzego

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Geotermia coraz bliżej

15/03/2017

- Geotermia to nasza przyszłość. To ogromny piec centralnego ogrzewania na głębokości 1,5-3 tys. metrów, który jest niezależny od wiatru czy słońca. Cieszę się, że są takie samorządy, jak Sieradz, które zgłaszają chęć inwestowania w tę energię termiczną - mówił Jan Szyszko, minister środowiska podczas wizyty w Sieradzu. Miejscowy samorząd jest o krok od zdobycia funduszy na sfinansowanie badawczego odwiertu w rejonie ul. Zachodniej.

Szef resortu środowiska przyjechał do Sieradza, by spotkać się z samorządowcami regionu sieradzkiego i przede wszystkim porozmawiać o źródłach finansowania odnawialnych źródeł energii. Minister Szyszko zwracał uwagę, że władze centralne mają obowiązek dbania o bezpieczeństwo energetyczne Polski przez m.in. tworzenie odpowiednich rozwiązań prawnych, które pozwolą także samorządom realnie zadbać tym samym o jakość powietrza.

Jako przykład podał kroki podjęte przez władze Sieradza. - Obecny rząd wspiera rozwój geotermii, która ma swoje miejsce w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Cieszę się, że są takie samorządy, jak Sieradz, które zgłaszają chęć inwestowania w energię termiczną. Sieradz i region sieradzki mają szansę stać się przycznkiem do tego typu działań i wzorem dla innych - podkreślał minister.
Realne prace nad geotermią w Sieradzu mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak poinformował bowiem Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, projekt zgłoszony przez sieradzki samorząd jest na liście przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania. Myślę, że ta inwestycja będzie już niedługo uruchamiana. Wszystko zmierza ku temu, by Sieradz stał się też wiodącym ośrodkiem, w którym funkcjonuje geotermia - wyjaśniał wiceprezes.

Miasto chce by odwiert powstał przy ul. Zachodniej w sąsiedztwie ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wraz z otworem badawczym ma zostać wykonana również dokumentacja hydrogeologiczna, która stanie się podstawą do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o ewentualną koncesję do eksploatacji złóż. - Otwór badawczy Sieradz GT-1 planowo ma zostać wykonany do głębokości 1475 m a woda, która z niego popłynie może mieć temperaturę złożową ok. 62 stopnii Celsjusza. To prawie siedem megawatów energii i woda, którą można zastosować w ciepłownictwie. Realizując tę inwestycję możemy sprawić, że wyjdziemy dekady do przodu, by sieradzanie mogli żyć w czystym środowisku - tłumaczył Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Koszty wykonania próbnego odwiertu mogą sięgnąć ok. 13 mln zł. Dofinansowanie z NFOŚiGW ma pokryć 100 proc. kosztów. Po ostatecznym zatwierdzeniu dotacji, prace w Sieradzu mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończą się do czerwca 2018 r.