Imieniny: Bony, Horacji i Jerzego

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Nowe autobusy dla sieradzan

19/03/2017

Osiem nowoczesnych autobusów uzupełni tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Sieradzu. Pierwszy z nich podróżnych zacznie wozić już w czerwcu. Ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej.

- Wreszcie będziemy mogli zastąpić stare, wysłużone autobusy pozyskane z demobilu z Bundeswehry. Technologicznie zmieniamy normę Euro 0 (europejski standard emisji spalin - red) na Euro 6, czyli do najwyższego standardu, jaki funkcjinuje dzisiaj w nowych pojazdach - wyjaśnia Roman Zawiasa, prezes MPK w Sieradzu.
Charakterystyczne żółte autobusy marki Solaris, bo to właśnie ta firma wygrała przetarg na ich dostawę na ulicach miasta zaczną pojawiać się już w czerwcu tego roku. Co kwartał sieradzkie MPK otrzyma kolejne dwa pojazdy. Cała nowozakupiona flota w komplecie na ulice wyjedzie do wiosny przyszłego roku. - Spełnianie najwyższych norm emisji spalin to nie wszystko Autobusy będą monitorowane zarówno przez kamery zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Są wyposażone w platformę, która ułatwia wjazd zarówno wózkom osób niepełnosprawnych, jak i wózkom dziecięcym. Pojazdy będą również wyposażone w automaty biletowe z możliwością ich rozbudowy, tak aby mogły obsługiwać miejską kartę płatniczą czy kartę bankomatową - tłumaczy prezes.

- Inwestycja w tabor znacznie poprawi jego jakość i przeniesie sieradzkie MPK w XXI w. Autobusy firmy Solaris już od kilku lat jeżdżą po Sieradzu i spisują się znakomicie - podkreśla Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

- Ja z kolei jestem przekonany, że autobusy wyprodukowane i dostarczone przez naszą firmę będą służyć mieszkańcom Sieradza przez następne kilkanaście lat - mówi Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży regionu południowo-zachodniego firmy Solaris. 

Zakup pojazdów był możliwy dzięki dofinansowaniu, jakie na ten cel udało się pozyskać. Unia Europejska pokryje prawie 5,4 mln zł z ponad 7,8 mln zł (jeden autobus kosztuje ok. 983 tys. zł , które wydane zostaną na ten cel.