Imieniny: Elżbiety, Faustyny i Pawła

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

A+ A-

Logo oficjalnego serwisu internetowego Urzedu Miasta Sieradz

Ostatnia sesja. Rowery i zmiany w budżecie

07/11/2018

Sieradzcy radni miejscy przyjęli taryfę opłat za korzystanie z systemu Wojewódzkiego Roweru Publicznego.

Sprawa opłat za korzystanie z rowerów miejskich była najważniejszym punktem obrad ostatniego posiedzenia radnych w kadencji 2014-18. Uchwała przyjęta została jednomyślnie. – Taryfikator jest taki sam dla wszystkich miast uczestniczących w projekcie Wojewódzkiego Roweru Publicznego – wyjaśniał Paweł Osiewała, prezydent Miasta.
Przypomnijmy, że Sieradz jest jednym z 11 uczestników projektu „Rowerowe łódzkie” pilotowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Przedsięwzięcie to współfinansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-20. Wartość projektu to ponad 3,7 mln zł, z czego wspomniane unijne wsparcie wynosi ponad 2,5 mln zł.
Jakie więc będą koszty wypożyczenia roweru? Te będą niewielkie. Do pierwszych 20 minut użytkownik nie poniesie żadnych opłat związanych z wypożyczeniem jednośladu. Od 21 do 60 minuty trzeba będzie zapłacić 1 zł, druga rozpoczęta godzina to 3 zł a trzecia i kolejna to 5 zł. Minimalna kwota, jaką trzeba mieć na koncie, by wypożyczyć rower to 10 zł. Aby wypożyczyć rower trzeba będzie zarejestrować się w systemie poprzez dedykowaną do niego aplikację. Cała operacja wypożyczenia roweru  (po uprzednim doładowaniu stanu konta bezpośrednio po rejestracji) trwa kilka sekund.
W Sieradzu, podobnie, jak i w innych miastach uczestniczących w projekcie pojawiły się już stacje rowerowe a także przystanki rowerowe na rowery prywatne (tzw. parking rowerowy w Sieradzu zlokalizowany będzie przy Urzędzie Miasta).
System ma zacząć funkcjonować w trzeciej dekadzie listopada. – Nie wszystkie samorządy podjęły jeszcze stosowne uchwały. My sami zgłosiliśmy Urzędowi Marszałkowskiemu kilka uwag dotyczących aplikacji, regulaminu wypożyczania rowerów czy wyeliminowania usterek powstałych przy montażu stacji – tłumaczył prezydent.

W czasie sesji radni przyjęli także zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Sieradza oraz w tegorocznym budżecie. Zmiany dotyczyły przede wszystkim przesunięcia środków na realizację niektórych inwestycji, m.in. ul. Starowarcką. - Inwestycja ta realizowana jest we współpracy z prywatnym inwestorem. Czekamy teraz na uprawomocnienie się przygotowanej przez niego dokumentacji, by móc zacząć realizować nasz zakres prac - wyjaśniał Tomasz Bekalarek, naczelnik Wdyziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji sieradzkiego magistratu.